Dobré ráno | Denný podcast denníka SME

SME.sk

Denný spravodajský podcast na Slovensku. Pondelok až piatok, každé ráno nový diel - rozhovory s reportérmi, komentátormi a hosťami denníka SME.

Slovenský kardinál, ktorý naštartoval kariéry dvoch pápežov (10. 8. 2022)
3d ago
Slovenský kardinál, ktorý naštartoval kariéry dvoch pápežov (10. 8. 2022)
Bol najvyššie postaveným Slovákom vo Vatikáne, stál pri štarte kariér budúcich pápežov Jána Pavla II. aj Benedikta XVI., dokonca sa špekulovalo o jeho vlastnom pápežstve. Jozef kardinál Tomko sa však spája aj s príbehom emeritného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. Kto to kardinál Tomko bol, aký mal vplyv vo Vatikáne i na Slovensku, ale aj či bude mať Slovensko nárok na ďalšieho kardinála? Tomáš Prokopčák sa pýta Jána Krempaského. Zdroje zvukov: TASR, TA3 Odporúčanie Sandmana som na tomto mieste odporúčal už viackrát, vždy to však boli komiksy. No a teraz sme sa my, fanúšikovia, konečne po troch desaťročiach dočkali. Netflixovská adaptácia tejto zásadnej legendy, ktorá zmenila celý komiksový formát, je jednoducho úžasná. Viem, viem, asi nie som zosobnením nekritického odstupu, no Gaimanovo veľdielo konečne dostalo zaslúženú podobu: a séria je vo svojej podstate verná, niektoré zábery dokonca kopírujú komiksové okienka. Inde sa zase autori trochu odviazali a tie drobné požmurknutia a odchýlky na fanúšikov sú perfektné: napríklad seriálová podoba Johna Deeho je ešte lepšia ako v komikse, strhujúci sú aj Korinťan či Constantine, z ktorého – a nielen z neho – tu spravili ženu. Sandmana skrátka potrebujete vidieť... – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na dobrerano@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Dobré ráno a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing – Ďakujeme, že počúvate podcast Dobré ráno.
Žilinka sa zastal Kotlebu. ĽSNS nechce rozpustiť (9. 8. 2022)
4d ago
Žilinka sa zastal Kotlebu. ĽSNS nechce rozpustiť (9. 8. 2022)
Na rozhodnutie Maroša Žilinku o osude ĽSNS sa čakalo štyri mesiace, odvtedy, čo si Marián Kotleba vypočul verdikt v súvislosti s darovacími šekmi s nacistickou symbolikou. A v piatok podvečer sme sa dočkali. Generálny prokurátor vyhlásil, že na rozpustenie Kotlebovej strany nevidí dôvod. Strana sa tak už druhýkrát vyhla zániku. Pri prvom pokuse mal za Kotlebu lobovať dokonca Marián Kočner. Čo tento verdikt znamená? Jana Maťková sa pýtala redaktora denníka SME Romana Cuprika. Zdroje zvukov: TV Markíza, RTVS Odporúčanie: Zuzanin dych je kniha, ktorú doslova prečítate na jeden dych. Česká spisovateľka, ktorá vystupuje pod pseudonymom Jakuba Katalpa, v nej opisuje príbeh mladého dievčaťa, ktorá dospieva počas nemeckej okupácie, no prehlbujúce sa obavy z budúcnosti svojich blízkych nevidí, keďže práve objavuje život, prvé lásky, uvedomuje si svoju vlastnú silu. No keďže má židovský pôvod, jej osud je predurčený a život sa jej rozlomí na márne kúsky. – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na dobrerano@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Dobré ráno a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing – Ďakujeme, že počúvate podcast Dobré ráno.
Čo by priniesol návrat Dzurindu a Mikloša (4. 8. 2022)
Aug 4 2022
Čo by priniesol návrat Dzurindu a Mikloša (4. 8. 2022)
Prakticky od nástupu novej vlády v roku 2020 každým dňom silneli úvahy o návrate Mikuláša Dzurindu či Ivana Mikloša na domácu politickú scénu. Voličom pripomínajú pokojnejšiu formu politiky bez vyhrotených osobných útokov. Zatiaľ čo napríklad Iveta Radičová návrat rázne vylúčila, bývalý dvojnásobný premiér a minister financií si akoby nechával otvorené dvere. Je to len prianie potenciálnych voličov alebo je návrat Mikuláša Dzurindu či Ivana Mikloša reálny? Ľubica Melcerová sa rozprávala so zástupcom šéfredaktorky Jakubom Filom a Michalom Katuškom z domácej redakcie. Zdroje zvukov: Youtube, SME, SDKU-DS Odporúčanie: Katia a Maurice Krafftovci boli vulkanológovia, ktorí sa vďaka svojej láske k sopkám dostali až šialene blízko k erupciám. Vďaka ich nadšeniu a absencii strachu máme dodnes prelomové poznatky o sopečnej činnosti, hrozbách a zachránili množstvo životov, keď dostatočne skoro varovali pred nebezpečnými výbuchmi a ľudia sa stihli evakuovať. Láska jedného k druhému a zároveň k sopkám je podčiarknutá dychberúcimi zábermi. V kinách je nový dokument z dielne National geographic Fire of love, alebo v nie veľmi vydarenom slovenskom preklade Erupcia lásky, a rozhodne ho odporúčam vidieť. – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na dobrerano@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Dobré ráno a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing – Ďakujeme, že počúvate podcast Dobré ráno.
Zabili šéfa al-Káidy a môže to byť zlá správa (3. 8. 2022)
Aug 3 2022
Zabili šéfa al-Káidy a môže to byť zlá správa (3. 8. 2022)
Ideológ, skôr muž myšlienok ako činov, chudobný lekár z Egypta, bývalý blízky človek Usámu bin Ládin, ktorý sa po jeho smrti stal vodcom teroristickej skupiny al-Káida. Aj Ajmana Zaváhirího, spolutvorcu atentátu z 11. septembra, teraz zabili strely z amerického dronu. Ako sa CIA podarilo dostať šéfa al-Káidy v centre Kábulu, kto to bol a čo spáchal? Tomáš Prokopčák sa pýta Lukáša Onderčanina. Zdroj zvukov: YouTube CNN Odporúčanie: Dávno som neodporúčal novú hudbu, tak sa to dnes pokúsim napraviť. Ori Alboher alebo len ORI je izraelsko-berlínsky hudobník, ktorý asi nie je príliš známy. Už len preto, že sa až posadnuto snaží zostať v anonymite, čo je inak vraj jedným z dôvodov, prečo sa presťahoval do Nemecka. No a tento rok vydal nový album Aryeh, ktorý je nádhernou kombináciou elektroniky, rnb, folku až popu. Skrátka, také to moderné mestské pesničkárstvo, trochu melancholické a trochu techno. Vyskúšajte, znie skvelo. open.spotify.com/album/0PEH9RBQbEvpxmnGH1C58Y?si=L2iFtbpSTEKBXrj8AoMCog – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na dobrerano@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Dobré ráno a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing – Ďakujeme, že počúvate podcast Dobré ráno.
V Českom Švajčiarsku horí tisíc hektárov. Štvrtok mohol byť zlomový aj vďaka Slovákom (29. 7. 2022)
Jul 29 2022
V Českom Švajčiarsku horí tisíc hektárov. Štvrtok mohol byť zlomový aj vďaka Slovákom (29. 7. 2022)
Obľúbená turistická destinácia, Národný park České Švajčiarsko na severozápade krajiny, je už šiesty deň v plameňoch. S rozsiahlymi požiarmi na ploche tisíc hektárov bojuje 450 hasičov, vrátane slovenských, ktorí bojujú s ohňom od stredy rána. Česku sme poslali i vrtuľník a vláda schválila vyslanie 30 vojakov. Miestni aj hasiči popisujú situáciu ako peklo. Ako to aktuálne v Českom Švajčiarsku vyzerá, je nádej, že sa požiare v najbližších dňoch podarí dostať pod kontrolu a v čom výrazne pomohli slovenskí hasiči? Ľubica Melcerová sa rozprávala s redaktorom Českého rozhlasu Ľubomírom Smatanom, ktorý sa vo štvrtok vrátil z Národného parku České Švajčiarsko. Zdroj zvukov: ČT24, archív Ľubomíra Smatanu Odporúčanie: Ak by to bol hraný triler, človek by si povedal, že filmári to s tými zvratmi prehnali - tak začína recenziu filmu Girl in the picture kolega Daniel Bernát a dokonale to vystihol. Dokument z dielne Netflixu pátra po identite ženy, ktorú našli pri ceste a počas prevozu do nemocnice zomrela. Postupne zistíme, že menila identity, kto bol a ako sa k nej správal jej výrazne starší manžel a kto vlastne bola ona sama. – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na dobrerano@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Dobré ráno a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing – Ďakujeme, že počúvate podcast Dobré ráno.
Proticovidové opatrenia neprídu, zodpovednosť je na nás (22. 7. 2022)
Jul 21 2022
Proticovidové opatrenia neprídu, zodpovednosť je na nás (22. 7. 2022)
Ľudia nad 50 rokov sa môžu dať zaočkovať štvrtou dávkou vakcíny proti Covidu. Dôvod je jednoduchý - každým dňom sa zvyšuje počet nakazených. Dáta pritom nie sú presné, keďže sa mnohí testujú doma, konečné číslo nakazených môže byť oveľa vyššie. Prečo piata vlna prišla cez leto, ako nakazený zvládajú nové subvarianty a čo robí štát? Jana Maťková sa pýtala redaktorky denníka SME Denisy Koleničovej a redaktora Michala Katuška. Zdroj zvukov: TV Markíza Odporúčanie: Magazín National Geographic vytvoril špeciálnu webovú stránku s animovanými videoukážkami, ktoré vysvetľujú, ako bol postavený Stonehenge, ako vyzeralo jeho okolie a na aké účely slúžil. Ak vás fascinuje história a stavby staré tisíce rokov, určite vás stránka nadchne. www.nationalgeographic.com/magazine/graphics/see-how-stones-strength-and-smarts-built-stonehenge-feature?cmpid=org%3Dngp%3A%3Amc%3Dsocial%3A%3Asrc%3Dinstagram%3A%3Acmp%3Deditorial%3A%3Aadd%3Digs20220719-hero-stonehenge&fbclid=IwAR1mnMW67XVFB2u5H5rho6knkUoooWz8BZMRm1gKhfofc4wtR_uqu6cSbwo – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na dobrerano@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Dobré ráno a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing – Ďakujeme, že počúvate podcast Dobré ráno.
Toto je najchladnejšie leto vášho budúceho života (21. 7. 2022)
Jul 21 2022
Toto je najchladnejšie leto vášho budúceho života (21. 7. 2022)
Pre polovicu Slovenska dnes platí meteorologická výstraha tretieho stupňa. Juh a západ krajiny môžu dnes očakávať teploty, ktoré sa budú blížiť k štyridsiatke. Európu posledné dni zasiahla extrémna vlna horúčav, bojuje so suchom, s požiarmi, s vysokými teplotami. Počasie nie je klíma a už vôbec nie klimatológia, no vidíme zábery zo sveta, ktorý nás všetkých čaká alebo je to len čudná anomália? Prípadne ako chceme žiť vo svete, kde aj na Slovensku budú v lete štyridsiatky? Tomáš Prokopčák sa pýta Jakuba Fila. Zdroje zvukov: CNN Odporúčanie: Mojim dnešným tipom je, celkom logicky, text, ktorý vám tieto extrémne horúčavy pomôže zvládnuť. Článok Priveľa tepla môže poškodiť mozog. Päť tipov, ako zvládnuť horúčavy prináša niekoľko dobrých rád, ako si s teplom poradiť. Odpovedá, napríklad, ako by mal vyzerať pitný režim, čo piť alebo aké materiály nosiť, aby sa človek aspoň trochu schladil. Nájdete ho na webe primar.sme.sk. – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na dobrerano@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Dobré ráno a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing – Ďakujeme, že počúvate podcast Dobré ráno.