Mówią, że...

Wydawnictwo Filia na Faktach

Rozmawiamy o tym, co ważne. Naszymi gośćmi są naukowcy, dziennikarze, filozofowie, edukatorzy i inne osoby, które zmieniają świat. To tutaj usłyszycie o najnowszych odkryciach genetyki, o kondycji psychicznej dzieci i młodzieży czy szczególnej roli więzi społecznych. To tu wielokrotnie zadamy pytanie: dokąd zmierza świat, bo mówią, że... read less

Mówią, że... nasze dzieci nie chcą żyć. Rozmowa m.in. z Marcinem Łokciewiczem - jednym z wychowawców największego szpitala psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Polsce.
May 8 2023
Mówią, że... nasze dzieci nie chcą żyć. Rozmowa m.in. z Marcinem Łokciewiczem - jednym z wychowawców największego szpitala psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Polsce.
Rozmowa z Weroniką Snoch - współtwórczynią Nastoletniego Azylu, Joanną Flis - psycholożką, współautorką raportu i kampanii społecznej "Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym" i Marcinem Łokciewiczem - pedagogiem i terapeutą, pracującym w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze. Rozmowę prowadzi Justyna Dżbik-Kluge.  W tym odcinku mówimy otwarcie o zdrowiu psychicznym nastolatek i nastolatków. Mówią, że z kondycją psychiczną ludzi młodych jeszcze nigdy nie było tak źle. Ogólnopolski raport „Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” pokazuje alarmujące statystyki. Co trzecie polskie dziecko nie ma chęci do życia. Co drugi uczeń nie jest z siebie dumny, a o próbie samobójczej myślało nawet 1,5 miliona osób w przedziale wiekowym 10-19 lat. Z tymi liczbami trudno dyskutować i trzeba pamiętać, że pod każdą liczbą, pod każdym procentem kryje się konkretny młody człowiek. Zagubiony, zakompleksiony, w kryzysie. "Żyletkę zawsze noszę przy sobie", "Jak być dobrym rodzicem?" książki dziennikarki Małgorzaty Gołoty, w których autorka pisze o depresji i innych problemach psychicznych ludzi młodych spotkały się z ogromnym zainteresowaniem czytelników i czytelniczek. Pokazały jak duża jest potrzeba dyskusji na fundamentalne tematy: o bliskości, zaufaniu, wsparciu młodych w rodzicie, w gronie rówieśników i w szkole. Jak zatem wspomóc dziś młodą osobę, by nie popadła w kryzys psychiczny? Co dziś najbardziej wpływa na młode głowy i serca? Jak pomóc by nie zaszkodzić, nie będąc terapeutą ani pedagogiem, tylko bliskim człowiekiem?