Inteligentné Investovanie

Finax

Podcasty z dielne Finax sú váš sprievodca svetom financií, investovania, ETF fondov, dôchodkov či finančnej gramotnosti. Našim poslaním je ponúkanie jednoduchého a efektívneho investovania do ETF fondov. Našou vášňou je však rozvíjať finančnú gramotnosť Slovákov.

Finax radí | Ako ušetriť na bývaní
Oct 18 2022
Finax radí | Ako ušetriť na bývaní
Vysoká inflácia neodchádza. Preto sme pre vás pripravili krátky modifikovaný seriál Finax radí, v ktorom tentokrát neodpovedáme na vaše dopyty, ale snažíme sa nájsť odpovede na otázky, či je možné ušetriť peniaze na najväčších nákladoch slovenských domácností. Naši hostia vám poradia, ako poľahky ušetriť na základných výdavkoch, ponúknu vám vlastné skúsenosti s úsporami, tipy a triky a odhalia položky, ktoré môžu zachrániť váš rodinný rozpočet. Pozrieme sa na výdavky za potraviny, dopravu, energie a bývanie.   Bývanie sa behom roka stalo nedostupnejšie. Masívny rast cien nehnuteľností, pretrvávajúca slabá ponuka a poskočenie úrokových sadzieb výrazne zvýšili cenovku vlastného bývania. Mnohým mladým Slovákom sa tak sen vlastnej nehnuteľnosti vzdialil. Väčšine sa účet za bývanie zvýši v ďalších rokoch po uplynutí fixácie úrokových sadzieb na hypotékach. Ako v tejto zložitej dobe vyriešiť strechu nad hlavou, aby nezruinovala náš rozpočet a ako sa ochrániť pred budúcimi vyššími nákladmi za nehnuteľnosť? Oplatí sa dnes viac podnájom? A dáva už zmysel predčasné splácanie hypotéky? Aj tieto otázky sme riešili v štvrtej časti Finax radí špeciál o šetrení.   Linky na blogy: Kúpa alebo prenájom – čo sa viac oplatí? S nehnuteľnosťou starne aj jej výnos:   Radoslav Kasík, Juraj Hrbatý a Ján Tonka    VAŠE OTÁZKY DO FINAX RADÍ Záznamník: 041 222 01 74 Dotazník:   Investujte s Finaxom jednoducho a online do obľúbených indexových fondov ETF už od 20 €. Začnite:   APPKA App Store: Play:   BLOG Finax:   SOCIÁLNE SIETE Facebook:
Finax radí | Ako ušetriť na energiách
Oct 11 2022
Finax radí | Ako ušetriť na energiách
Vysoká inflácia neodchádza. Preto sme pre vás pripravili krátky modifikovaný seriál Finax radí, v ktorom tentokrát neodpovedáme na vaše dopyty, ale snažíme sa nájsť odpovede na otázky, či je možné ušetriť peniaze na najväčších nákladoch slovenských domácností. Naši hostia vám poradia, ako poľahky ušetriť na základných výdavkoch, ponúknu vám vlastné skúsenosti s úsporami, tipy a triky a odhalia položky, ktoré môžu zachrániť váš rodinný rozpočet. Pozrieme sa na výdavky za potraviny, dopravu, energie a bývanie.   Bolestivou položkou v našich výdavkoch, ktorá s veľkou pravdepodobnosťou najciteľnejšie zaťaží naše rozpočty v budúcom roku a udrží infláciu na vysokých úrovniach, sú energie. Ceny zemného plynu a elektrickej energie lámali pár týždňov dozadu na európskych burzách rekordy. Zároveň v každej domácnosti by sme našli priestor na zníženie spotreby energií za kúrenie, ohrev vody a prevádzku spotrebičov. V ďalšej časti Finax radí špeciál venovanom šetreniu sme sa po potravinách a doprave pozreli práve na energie. Pokúsili sme sa zodpovedať otázku, ktorý zdroj tepla je dnes najlacnejší a najefektívnejší a ponúkli sme niekoľko jednoduchých tipov, ako znížiť náklady za energie.   Do diskusie sme pozvali Andreja Šima, viazaného finančného agenta FInaxu, ktorý sa špecializuje na zníženie spotreby energií v domácnostiach (andrej.simo.financie@gmail.com).   Linky na blogy: 10 tipov, ako ušetriť na faktúrach za elektrinu a plyn: Ktoré spotrebiče nám v domácnosti ukroja najviac energie: 10 denných návykov, ako ušetriť peniaze:   Radoslav Kasík, Juraj Hrbatý a Andrej Šimo   VAŠE OTÁZKY DO FINAX RADÍ Záznamník: 041 222 01 74 Dotazník:   Investujte s Finaxom jednoducho a online do obľúbených indexových fondov ETF už od 20 €. Začnite:   APPKA App Store: Play:   BLOG Finax:   SOCIÁLNE SIETE Facebook:
Finax radí | Ako ušetriť na doprave
Oct 4 2022
Finax radí | Ako ušetriť na doprave
Vysoká inflácia neodchádza. Preto sme pre vás pripravili krátky modifikovaný seriál Finax radí, v ktorom tentokrát neodpovedáme na vaše dopyty, ale snažíme sa nájsť odpovede na otázky, či je možné ušetriť peniaze na najväčších nákladoch slovenských domácností. Naši hostia vám poradia, ako poľahky ušetriť na základných výdavkoch, ponúknu vám vlastné skúsenosti s úsporami, tipy a triky a odhalia položky, ktoré môžu zachrániť váš rodinný rozpočet. Pozrieme sa na výdavky za potraviny, dopravu, energie a bývanie.   Výdavky za dopravu patria medzi štvoricu najväčších nákladov slovenských domácností. Dajú sa upraviť tieto položky v rozpočte bez toho, aby nás zmeny stáli čas a komfort? Ako a aké kupovať auto, čo pri tom zohľadniť, aby nás jeho vlastníctvo nezruinovalo? Aká je alternatívna doprava, ktorá nám môže ušetriť stovky eur? Ako sa s nákladmi na dopravu popasoval Juraj a ktoré rozhodnutia ohľadom mobility ľutuje? Čo naši hostia poradili Radovi, ktorého výdavky za dopravu sú extrémne vysoké? Odpovede sa dozviete v mimoriadnom Finax radí, v ktorom sa venujeme šetreniu na doprave.   Ako ušetriť na potravinách: Ako ušetriť na palivách: 12 rád, ako mesačne ušetriť stovky eur:   Radoslav Kasík, Juraj Hrbatý a Ján Tonka    VAŠE OTÁZKY DO FINAX RADÍ Záznamník: 041 222 01 74 Dotazník:   Investujte s Finaxom jednoducho a online do obľúbených indexových fondov ETF už od 20 €. Začnite:   APPKA App Store: Play:   BLOG Finax:   SOCIÁLNE SIETE Facebook:
Finax radí | Ako ušetriť na potravinách
Sep 21 2022
Finax radí | Ako ušetriť na potravinách
Vysoká inflácia neodchádza. Preto sme pre vás pripravili krátky modifikovaný seriál Finax radí, v ktorom tentokrát neodpovedáme na vaše dopyty, ale snažíme sa nájsť odpovede na otázky, či je možné ušetriť peniaze na najväčších nákladoch slovenských domácností. Naši hostia vám poradia, ako poľahky ušetriť na základných výdavkoch, ponúknu vám vlastné skúsenosti s úsporami, tipy a triky a odhalia položky, ktoré môžu zachrániť váš rodinný rozpočet. Pozrieme sa na výdavky za potraviny, dopravu, energie a bývanie.   V prvej časti sme sa pozreli na potraviny, ktoré tvoria štvrtinu výdavkov priemerného spotrebného koša Slováka a ktorých ceny v priemere medziročne v júli rástli viac ako 16%. Ako môžeme znížiť výdavky za jedlo bez toho, aby sa zhoršila kvalita nášho stravovania? Ako zabrániť vyhadzovaniu potravín? ako a kde správne nakupovať? Ako šetrí na potravinách Juraj Hrbatý? Odpovede na tieto otázky nájdete v novom Finax radí.   15 tipov, ako ušetriť na potravinách: tipov, ako šetriť na týždenných výdavkoch: denných návykov, ako ušetriť:   Radoslav Kasík, Juraj Hrbatý a Ján Tonka    VAŠE OTÁZKY DO FINAX RADÍ Záznamník: 041 222 01 74 Dotazník:   Investujte s Finaxom jednoducho a online do obľúbených indexových fondov ETF už od 20 €. Začnite:   APPKA App Store: Play:   BLOG Finax:   SOCIÁLNE SIETE Facebook: